W dniu 26 września 2016 roku na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji spotkali się radni. Głównym powodem posiedzenia było zaopiniowanie projektów uchwał, które miały być głosowane na posiedzeniu plenarnym w dniu 28 września.
Dotyczyły one nadania nazwy ulicy w Podstolicach, przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Starczanowie oraz zmiany dotychczasowej uchwały w tym zakresie dotyczącej tej miejscowości, ogłoszenia tekstu jednolitego w sprawie uchwalenie statutu, a także zmiany Wieloletniej Prognozy Fi¬nansowej i zmian w budżecie na ten rok. Ponadto radni wysłuchali informacji o stopniu realizacji problemów społecznych w gminie wynikających ze strategii (kierownik MGOPS) oraz wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze tego roku (skarbnik).
W trakcie głosowań radni byli całkowicie zgodni co do pozytywnych opinii przygotowanych uchwał. Jedynie brak tej zgodności wystąpił w kwestii dotyczącej statutu (trzech radnych przeciw) oraz zmiany uchwały dotyczącej miejscowości Starczanowo, gdzie dwóch radnych wstrzymało się od głosowania.
Radni zadawali pytania:
- w kwestii asystenta rodziny (Kozielski) - osiem rodzin potrzebuje takiego wsparcia,
-skąd wynik ujemny w dochodach (Kuszak)-wyliczenia urzędu skarbowego w stosunku do karty podatkowej, na który nie mamy wpływu,
-w związku ze zwiększeniem środków na rekultywację - co zrobiono? (Handkiewicz) - kolejny etap prac ziemnych, w przyszłym roku demontaż urządzeń i budynków,
- budowa chodników i dróg na terenie gminy (Tokłowicz) - są to dopłaty do funduszy sołeckich w Starczanowie, Chwałszycach i Zasutowie oraz w Nekli na ulicy Sienkiewicza między ulicą Chopina, a Świerczewskiego, a także projekt przebudowy ulicy Słowackiego,
- zwiększenia środków na referat kultury (Nikodem) - doposażenie w niezbędny sprzęt i wyposażenie.
Burmistrz przedstawił informację dotyczącą aktualnej sytuacji zespołu pałacowo-parkowego w Nekli. Zostało wystosowane pismo do kancelarii prawnej, która zajmuje się tą sprawą. Pełnomocnik rodziny spadkobierców odpisał, że ostateczna kwota zakupu, to 1.800.000 i dalsze negocjacje zostały zakończone. Kwota ta byłaby spłacana w ciągu kilku lat, a pierwsza wpłata nastąpi w momencie podpisania umowy w wysokości 500.000 zł. Dalsze wpłaty to kwota 200.000 rocznie w ciągu kilku lat, a ostatnia byłaby w wysokości 100.000.
W przypadku, gdy nie skorzystamy z tej oferty zostanie złożony pozew sądowy o bezprawne, bezumowne korzystanie przez gminę z nieruchomości (wg mnie, to forma szantażu). W trakcie odbywających się zebrań wiejskich temat ten był wszędzie poruszany i mieszkańcy nie są zwolennikami zakupu tego zespołu. Wśród mieszkańców Nekli zdania są bardzo podzielone i zwolennicy zakupu nieruchomości kierują się raczej sentymentem do tego miejsca, aniżeli przesłankami ekonomicznymi. Jednakże wśród mieszkańców samej Nekli takich badań nikt nie przeprowadził. Obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków i nie można go podzielić. Nie ma też koncepcji zagospodarowania tych budynków. Przewodniczący rady - Kozielski zaproponował przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców w sprawie nabycia nieruchomości, zaś Tokłowicz wyraził obawę o skutki referendum. Może być taka sytuacja, że nieruchomości nie kupimy, a będziemy musieli zapłacić odszkodowanie. Z kolei radny Prałat pytał-kiedy gmina powinna oddać obiekt, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Nie ma też koncepcji wykorzystania obiektu, a przeznaczenie pałacu na muzeum, jak to niektórzy sugerują, jest irracjonalnym pomysłem, bo ludzie do muzeum nie chodzą.
Burmistrz Balicki oznajmił, że Naczelny Sąd Administracyjny w swym wyroku stwierdził, że niesłusznie zespół pałacowo-parkowy został odebrany właścicielom.
Jeśli gmina weszłaby na dalszą drogę sądową, wówczas wszystko będzie przedłużone w czasie.
Kwota 1800000 to rok inwestycyjny naszej gminy. Radni też zabierali głos w sprawie kosztów kampanii referendalnej, źródeł finansowania (Raźny), możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych (Kuszak), wizji wykorzystania obiektu (Handkiewicz). Radny Wojciechowski twierdzi, że dla mieszkańców priorytetem są drogi, chodniki i wszelka infrastruktura, a nie inwestowanie w coś, co dla nich nie jest istotne. Gdyby władze naszej gminy wcześniej zareagowały, to park w Targowej Gorce też mógłby być terenem gminnym (Kozielski), a radny Grzeszczyk stwierdził, że halę sportową budowano przy niższym budżecie i finanse publiczne nie ucierpiały. Wg Pilcha dobrym rozwiązaniem byłoby zaczerpnięcie od społeczeństwa pomysłu wykorzystania terenu poprzez możliwości jakie stwarza Przegląd Nekielski. Zdaniem Świdurskiego powinniśmy skupić się nad bieżącymi sprawami, zaś ewentualne roszczenie spadkobierców za bezumowne korzystanie z obiektu może być jednorazowym odszkodowaniem (Nikodem).
Większością głosów radni uznali, ze najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie referendum w tej sprawie.
W wolnych głosach i wnioskach przewodniczący rady odczytał pisma dotyczące zwolnienia od opłat za korzystanie z sali lekcyjnej przez powstałe liceum oraz Rzecznika Praw Obywatelskich na temat dostępności mieszkańców do protokołów z posiedzeń komisji. Nikodem zabrał głos w kwestii gromadzonych śmieci za rozebranym murem w Opatówku, zabezpieczenia rowu w Nekli, pochylających się kasztanów oraz wykoszenia terenu w Podstolicach, a także uporządkowania poboczy na drodze Kokoszki-Stroszki. Przycięcie drzew zgłaszali Kozielski, Kałużny i Kostrzewski, zaś Pilch zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stwarza rozpadający się podest przy sklepie w Stroszkach. Grzeszczyk wnioskował o monitoring terenów sportowych przy ulicy Dąbrowskiego i uhonorowanie osoby sprzątającej bezinteresownie ten obiekt, Tokłowicz pytał o spotkanie burmistrza z mieszkańcami Nekli w kampanii referendalnej, a Handkiewicz sugerował uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi w Nekielce.
Roman Kuszak