W niedzielę, 20 sierpnia w Stępocinie odbyły się DOŻYNKI GMINNE. Wydarzenie nawiązuje do tradycyjnego ludowego święta i jest formą dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych oraz zebrane plony.
Starościną tegorocznych Dożynek była Anna Frąckowiak z Gąsiorowa, która jest sołtysem swojej wsi oraz prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich „KOBIETKI RAZEM”. Sołtys Stępocina Adam Pokładecki pełnił funkcję Starosty Dożynek Gminnych.
Obchody rozpoczęły się polową dziękczynną mszą św. Przewodniczył jej proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Targowej Górce ks. Rafał Hordik. We mszy uczestniczył również proboszcz nekielskiej parafii ks. Wojciech Schejn. Podczas nabożeństwa starostowie dożynek ofiarowali księdzu chleb i miód. Po ofiarowaniu poświęcono dary, chleby dożynkowe i wieńce. Oprawę muzyczną mszy św. zapewniała m.in. Orkiestra Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury. Po liturgii poświęcono maszyny rolnicze.
Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca SIEKIERACY. Po przekazaniu chleba przez Starostę Adama Pokładeckiego, Burmistrz Karol Balicki wraz ze Starostami i członkami zespołu, dzielił dożynkowy chleb wśród zgromadzonych gości i mieszkańców. W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślał trud pracy rolników oraz rolę, jaką odgrywa ona w codziennym życiu każdego z nas.
Część artystyczną wydarzenia rozpoczął koncert grupy wokalnej NOK Band, działającej od ponad 5 lat przy Nekielskim Ośrodku Kultury. Młodzi wokaliści, pod okiem instruktorek Patrycji Orłowskiej i Izabeli Wesołek, wykonali kilka znanych utworów, m.in. Idealnie grupy Sound’n’Grace, Pod Wiatr Grzegorza Hyżego czy Kolorowy wiatr z bajki Pocahontas.
W trakcie Dożynek nie mogło zabraknąć występu Zespołu Pieśni i Tańca SIEKIERACY, działającego na terenie gminy Kostrzyn od ponad 38 lat. Obecnie za ich repertuar i działalność odpowiada kierownik artystyczna Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz. Członkowie grupy zaprezentowali ludowe tańce Wielkopolski i Górnego Śląska.
W świat śląskiej gwary przeniosła nas Grupa FEST, która w swoim dorobku muzycznym ma pięć płyt, a jej utwory są doceniane przez słuchaczy Listy Śląskich Szlagierów. Rewelacyjnie dobrany humor kabaretowy i autorska muzyka były najlepszym przepisem na świetną zabawę.
Ostatnim punktem części artystycznej był występ Grupy SZCZUNY. To młody zespół, który łączy różne style muzyczne, tworząc utwory w klimacie disco-polo. W jej skład wchodzą: Krzysztof Kozerski, Mateusz Ciesielski oraz Bartek Chojnacki. Zespół buduje swój wizerunek i ma już sporą rzeszę fanów, która doskonale bawiła się pod sceną przy ich najbardziej znanych utworach: Pidżama party i Podarte rajty. Ich występ był okazją do zaprezentowania nowych, nie słyszanych wcześniej utworów.
Zgromadzeni goście i mieszkańcy korzystali z przygotowanych stoisk gastronomicznych. Wśród wystawców znalazły się też stowarzyszenia z terenu naszej gminy: Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynki” z Opatówka oraz Koła Pszczelarzy z Nekli. Dzieci chętnie korzystały z darmowej strefy dmuchańcy. Ogromną atrakcją nie tylko dla małych, ale i dla dużych była wystawa maszyn rolniczych, przygotowana przez lokalnych rolników.
Dożynki zakończyły się zabawą taneczną prowadzoną przez zespół muzyczny EFEKT AB.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych 2023, a w szczególności:
- księżom z parafii w Targowej Górce i Nekli oraz służbie liturgicznej,
- starostom dożynek, delegacjom, pocztom sztandarowym,
- mieszkańcom sołectwa Stępocin, zaangażowanym w budowanie witaczy i przygotowanie terenu,
- Orkiestrze Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury i grupie wokalnej NOK Band,
- rolnikom za prezentację maszyn rolniczych,
- wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowych.
Referat Promocji, Kultury i Sportu