NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W poniedziałek, 11 listopada 2019 roku świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Tegoroczne święto było również okazją do uczczenia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w niedzielę 10 listopada pokazem specjalnym filmu „Piłsudski”. Widzowie mogli zobaczyć na dużym ekranie aktora Borysa Szyca, który wcielił się w rolę tytułowego bohatera. Filmowy Piłsudski po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego stanął na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki nie cofnął się przed niczym, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę.
Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się złożeniem kwiatów przez burmistrza Karola Balickiego oraz przewodniczącego rady miejskiej Romana Kuszaka pod tablicą pamiątkową na nekielskim rynku i pod grobem Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Nekla oraz mieszkańców Nekli i okolic, którzy polegli w wojnie i walkach narodowo wyzwoleńczych w latach 1919 – 1921.
Tradycyjnie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Waldemar Czarnecki wraz z ks. Wojciechem Schejnem. Po modlitwie będącej dziękczynieniem za możliwość życia w wolnym kraju, władze gminy, samorządowcy, poczty sztandarowe, delegacje, zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się w pod tablicę pamiątkową na ul. Poznańskiej – w miejsce męczeństwa i mordów dokonanych na Polakach przez najeźdźcę hitlerowskiego w latach 1939 – 1942. Po odegraniu hymnu przez Orkiestrę Dętą Nekielskiego Ośrodka Kultury oraz powitaniu gości przez prowadzącego - Sebastiana Mazurkiewicza, burmistrz miasta i gminy Nekla - Karol Balicki zabrał głos. W swoim przemówieniu podkreślił udział mieszkańców gminy w walce o niepodległą i wolną Polskę.
Burmistrz Karol Balicki, Jerzy Osypiuk oraz potomkowie nekielskich żołnierzy Piotr Kostrzewski i Stanisław Szafrański odsłonili tablicę upamiętniającą mieszkańców gminy Nekla, uczestników wojny obronnej 1939 r. Następnie ks. Wojciech Schejn, proboszcz nekielskiej parafii poświęcił tablicę upamiętnienia, pod którą liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, Jerzy Osypiuk w swoim przemówieniu mówił o tym, że pamiątkowy kamień będzie uczczeniem pamięci o mieszkańcach gminy, którzy walczyli o Polskę podczas II Wojny Światowej.
Kolejną częścią uroczystości był przemarsz do Nekielskiego Ośrodka Kultury, gdzie przy gorącej kawie i herbacie można było skosztować tradycyjnych rogali marcińskich.
Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości uświetnił montaż pt. „Moja Ojczyzna, moja Polska” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Zasutowie.
Na zakończenie odbyła się promocja publikacji „Pamięć i wdzięczność. Mieszkańcy gminy Nekla w wojnie obronnej 1939 r.”, autorstwa Jerzego Osypiuka i Jacka Mireckiego, w której uczestniczyli mieszkańcy, zaproszeni goście oraz rodziny żołnierzy września 1939 r.
Referat Promocji, Kultury i Sportu